Західний полюс Найтепліший полюс планети
Дискримінація за політичними поглядами FоMка Ведмеденко
У новорічну ніч уламки збитого “шахеда” впали на музей Романа Шухевича, головного командира Української повстанської армії. Місцева влада повідомила, що збитків завдано на понад 2 мільйони гривень, а сам музей згорів дотла.
Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича на Білогорщі повністю знищений вогнем. Пожежа сталася внаслідок падіння уламків безпілотника 1 січня 2024. Про це повідомляє міський голова Львова Андрій Садовий у своєму телеграм-каналі.
Втрачені меморіальні речі Шухевича, зокрема меблі: стіл, крісла, фотель, фортепіано. Найбільш цінні музейні експонати, а це близько 600 одиниць, ще на початку повномасштабної війни перенесли в безпечне місце.
Найцінніший пам’ятник – це будинок, який зруйнований, – каже Петро Слободян, заступник директора Львівського історичного музею, відділом якого є музей Шухевича.
Крім того, уламки шахеда впали в містечку Дубляни на околицях Львова на головний корпус Львівського національного університету природокористування. Внаслідок падіння уламку безпілотника на історичній будівлі зруйнований дах на площі 600 квадратних метрів та перекриття на площі 120 квадратних метрів, розбиті вікна.
Саме в цій будівлі в 1928-1933 роках освіту здобував майбутній голова Організації українських націоналістів (революційної) Степан Бандера. Масштабна повітряна атака відбулась у його день народження.
Ми відновимо його після Перемоги. Музей буде масштабнішим і там обовʼязково буде частина присвячена нашій сьогоднішній боротьбі. Переможній боротьбі за Незалежність, частиною якої є Шухевич, Бандера, Коновалець, тисячі і мільйони українців, –написав мер Львова 1 січня.
Згодом з’явилася інформація, що бронзове погруддя Шухевича вціліло. А колеги-музейники висловили готовність поділитися експонатами.
Будівля музею розташована у місцевості (колишнє село) Білогорща на околицях Львова. Будинок є історичним та меморіальним, адже з 1949 року саме тут перебувала конспіративна квартира Романа Шухевича, який очолював УПА. Тут Шухевич переховувався від радянської влади, і саме в цьому будинку він загинув 5 березня 1950 року.
Саме на цей день був запланований його переїзд звідти, оскільки НКВД схопило його зв’язкову Дарію Гусяк. Однак зранку будинок та цілу місцевість Білогорща оточили силовики. В операції брали участь понад 700 бійців внутрішніх військ, її очолював генерал МГБ, розвідник Павло Судоплатов, який раніше ліквідував засновника та провідника ОУН Євгена Коновальця в Роттердамі.
Шухевич намагався прорватися з оточення, вбив майора МГБ, але сам був поранений. Щоб не здаватися живим до рук ворога, Роман Шухевич пустив собі кулю в скроню.
Перший поверх музею займає тематична експозиція, а другий – меморіальна. Реконструкцію будівлі було проведено відповідно до первинного планування 1928 року та періоду перебування у ньому Романа Шухевича. Експонати, розміщенні на першому поверсі, розповідають про рід Шухевичів, юнацькі роки Романа Шухевича, його військово-політичну діяльність за збройну боротьбу УПА.
Експозиція другого поверху повторює побут Головного командира в часи перебування його на цій підпільній квартирі (1948-1950 рр.). Потрапити на другий поверх можна тільки з окремого входу. Важливим історичним об’єктом будинку є криївка, яка утворює простір між двома дощатими стінами. Вхід у криївку здійснювався зі сходової клітки, на горішній частині якої Роман Шухевич вступив у свій останній бій.
Автор: #РадіоЮля
© 1995-2023 РК «Західний полюс»